مطالب آموزشی

رابطه جنسی با ما چه می کند

رابطه جنسی با ما چه می کند، مبل لاولی بد، مبل پوزیشن، مبل زناشویی، مبل تانترا، مبل جنسی، مبل کاماسوترا، بالش پوزیشن، بالش لاولی کمبو، بالش لاولی رمپ، تانترا، کاماسوترا، دانستنی های زناشویی، دانستنی های جنسی، فروشگاه اینترنتی کامفورت، رابطه جنسی، رابطه زناشویی، مشاوره جنسی، مشاوره زناشویی،

رابطه جنسی با ما چه می کند

مطالعات صورت گرفته درباره اثرات رابطه جنسی بر مغز

سال ۲۰۱۱ محققان دانشگاه راتگرز نیوجرسی، فعالیت مغز گروهی از زنان را طی فعالیت جنسی بررسی کردند. آنها نشان دادند طی این فعالیت بیش از ۳۰ ناحیه مغز برانگیخته می شود.

چند دقیقه قبل از ارگاسم، نواحی مربوط به ” پاداش ” (سیستم لیمبیک که در ادامه توضیح داده خواهد شد) فعال می شود. بلافاصله قبل از ارگاسم، بیشترین میزان فعالیت مربوط به قشر حسی مغز می شود و بعد از آن هیپوتالاموس فعال می شود که مرکز کنترل مغز است. آنجا که دمای بدن، حس های تشنگی و گرسنگی و خستگی را کنترل می کند. (بعد از ارگاسم، احساس خستگی، گرسنگی یا تشنگی نکرده اید؟)

در مطالعات قبل تر معلوم شده بود در رابطه جنسی، مغز افراد و بویژه زنان پیام های مربوط به حس درد را به صورت ضعیف شده دریافت می کند. یعنی در این زمان رابطه نوعی مقاومت نسبت به درد ایجاد می شود.

یکی دیگر از هورمون هایی که بعد از رابطه جنسی آزاد می شود، اندورفین است. همان طور که از اسمش پیداست، پسرخاله مورفین است و آرامش بخش و نشاط آور و البته خواب آور. اندورفین اثر ضد افسردگی دارد و جالب است بدانید ورزش هم باعث ترشح اندورفین می شود. برای همین ورزش ضد افسردگی است و برای همین می گوییم قبل از خواب ورزش کنید تا بهتر بخوابید.

درباره خواب آلودگی مردان بعد از رابطه، محققان می گویند یک ارگاسم خوب در یک مرد می تواند اثری معادل ۲-۳ میلی گرم دیازپام داشته باشد. (دلیلی برای اینکه مردان بعد از ارگاسم مرده خوابند!)

اما بعد از ارگاسم دیگر چه اتفاقاتی می افتد؟

یکی از مهم ترین اتفاقات ترشح اکسی توسین است. هورمونی که بعضی ها به اشتباه آن را هورمون عشق می نامند اما درست است که آن را ” هورمون آغوش ” بنامیم. تاثیر اکسی توسین روی ما چیست؟

گارد دفاعی ما را باز می کند و به دیگران اعتماد می کنیم، یعنی همان پذیرش دیگران با آغوش باز. این هورمون، همچنین کلید دلبستگی و همدردی است. مادری که زایمان می کند هم در بدنش اکسی توسین زیادی تولید می شود همچنان که با تحریک نوک پستان هم اکسی توسین  ترشح می شود.

به دلایلی که هنوز معلوم نیست، اکسی توسین در زنان بسیار بیشتر و سریع تر از مردان ترشح می شود و این توجیه کننده همان پدیده ای است که با آن آشنا هستیم. زنان به دنبال تجربه رابطه جنسی با یک مرد، سپرشان را می اندازند و دلبسته او می شوند. و به همین دلیل برای زنان، ترک یک رابطه کوتاه مدت دشوار است و احساس درماندگی در آنها ایجاد می کند.

اما در مردان چه رخ می دهد؟ در مردان بعد از رابطه جنسی، دوپامین بسیار بیشتری نسبت به اکسی توسین آزاد می شود. دوپامین هورمون لذت است و همان ماده دردسرسازی است که زمینه ساز اعتیاد می شود. پس بعد از یک رابطه لذت بخش، چه تغییری در ذهن یک مرد انتظار داریم؟ تمایل بیشتر مرد به تکرار تجربه لذت بخش. (دقت کنید که هر دو هورمون در زنان و مردان هست اما نسبت آن متفاوت است)

ساختاری در عمق مغز هست به نام سیستم لیمبیک. درک لذت به این سیستم مربوط می شود. یعنی مشخص شده هروقت ما از هرچیزی لذت می بریم، از غذا گرفته تا حتی مواد مخدر یا قمار بازی، فعالیت این قسمت مغز بیشتر می شود. نورون های این سیستم، هورمون دوپامین ترشح می کنند و دوپامین فعالیت سیستم لیمبیک را بیشتر می کند. این چرخه همان چیزی است که باعث اعتیاد می شود و لابد شنیده اید که ما می توانیم حتی به شیرینی هم معتاد شویم. رابطه جنسی که جای خود دارد…

تفاوت دیگری که در شکل برانگیختگی زنان و مردان توصیف شده، مربوط می شود به پاسخ مراکز ترس و اضطراب در مغز. با کمک fMRI فعالیت مغزی در رابطه جنسی بررسی و نشان داده شده که همزمان با برانگیختگی جنسی، مراکزی از مغز زنان که مسئول ترس و اضطراب هستند رو به خاموشی می روند. یعنی هرچه برانگیختگی جنسی بیشتر می شود، آرامش بیشتری بر یک زن حاکم می شود. این تفاوت منطبق است بر رفتارهای زیستی جانوران؛ چرا که در جفتگیری، نر است که فعالیت می کند و ماده صرفا باید آرامش و پذیرش داشته باشد.

آخرین هورمون سروتونین است، همان هورمون شادی. همان که باعث احساس خوشبختی در ما می شود و آدم های افسرده آن را کم دارند. جالب است که افسرده ها انگیزه ای برای رابطه ندارند اما اگر بدانند رابطه جنسی تا چه حد باعث افزایش سروتونین آنها می شود، شاید نظرشان عوض شود.

Publisher Logo:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *